»   Aktualności   »   „O czem się nie myśli”, czyli Boy na dużym ekranie
Obrazek Aktualnosci

„O czem się nie myśli”, czyli Boy na dużym ekranie


Film fabularny w reżyserii Edwarda Puchalskiego zrealizowany w 1926 roku przez wytwórnię Sfinks. W rolach głównych wystąpili: Józef Węgrzyn, Maria Modzelewska i Igo Sym. Film opowiada o muzyku (w tej roli Sym), byłym uczestniku wojny polsko-bolszewickiej, zakochanym w Zosi (Maria Modzelewska), córce robotnika. W rolę ojca wcielił się Józef Węgrzyn, wybitny aktor, reklamowany jako największy polski tragik. Gościnnie, co ciekawe, wystąpił także Tadeusz Boy-Żeleński.

„Ilustrowany Kuryer Codzienny” 1926, nr 268

 

Prawdopodobnie o tej właśnie roli wspominał po trzydziestu pięciu latach syn Boya, aktor Stanisław Żeleński:

„W jednym z przedwojennych filmów reżyserowanych przez Aleksandra Hertza [sic!], wystąpił Ojciec jako statysta. Była w tym filmie scena, gdy młody pianista produkuje się przed audytorium złożonym z przedstawicieli świata sztuki. Hertz, chcąc uczynić film bardziej atrakcyjnym zaprosił ówczesnych czołowych przedstawicieli świata artystycznego do wzięcia udziału w tej scenie”.

W towarzystwie Boya na ekranie pojawili się także: Emil Młynarski – dyrektor Konserwatorium Warszawskiego, Bronisław Szulc – dyrektor Łódzkiej Orkiestry Filharmonicznej i Maria Mokrzycka – śpiewaczka operowa.

Stanisław Żeleński: „Niestety nie pamiętam już ani tytułu filmu, ani nazwisk innych ludzi, którzy prócz Ojca brali udział w tej scenie. To bezpośrednie zetknięcie się z filmem nie uczyniło jednak z Ojca kinomana. Zachęcany przeze mnie wiele razy do obejrzenia jakiegoś filmu, wykręcał się, tłumacząc mi, że kino męczy dwie rzeczy, które z racji swej pracy ma już i tak zmęczone, to jest oczy i… siedzenie”.

(ms)