»   MUZY MŁODEJ POLSKI

MUZY MŁODEJ POLSKI

Muzy Młodej Polski
Życie i świat Marii, Zofii i Elizy Pareńskich

 

Maria, Zofia i Eliza Pareńskie: trzy siostry, trzy muzy Stanisława Wyspiańskiego. Maryna i Zosia, pod własnymi imionami, zostały sportretowane przez niego w Weselu, prapremiera dramatu w marcu 1901 roku przerodziła się w wielki skandal towarzyski w Krakowie. Wesele dało Wyspiańskiemu nieoficjalny przydomek czwartego wieszcza, a siostrom Pareńskim literacką nieśmiertelność.

Maria, Maryna, wielka miłość i muza Witolda Wojtkiewicza, portretowana także przez Wyspiańskiego, została żoną Jana Raczyńskiego, zapomnianego dzisiaj pediatry, który jako pierwszy wykazał doświadczalnie związek krzywicy z niedoborem światła słonecznego. Z trzecim mężem, Janem Grekiem, i szwagrem Tadeuszem Boyem-Żeleńskim, zginęła w egzekucji profesorów lwowskich nocą 3/4 lipca 1941 roku na stoku Wzgórz Wuleckich.

Zofia, Fusia, Boyowa, została żoną Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Jej portret z synem autorstwa Stanisława Wyspiańskiego jest jednym z najpiękniejszych pasteli z serii Macierzyństwo. Przyjaźniła się z mężem, choć obydwoje szukali miłości poza małżeństwem. „Dobra, rozumna i miła towarzyszka pracy” – napisał o niej Boy.

Eliza, Lizka, najmłodsza z sióstr, najmniej znana, choć najczęściej portretowana, została żoną młodopolskiego poety Edwarda Leszczyńskiego. W swoim krótkim życiu zmagała się z problemami emocjonalnymi, uzależnieniem od alkoholu i opiatów. Popełniła samobójstwo, mając trzydzieści pięć lat.

 

Wydawca: Wydawnictwo Iskry
Data wydania: wrzesień 2014
Ilość stron: 420

 

 

 

Piszą o książce:

Monika Stocka, lubimyczytac.pl
Adrianna Adamek-Świechowska, wiadomości24.pl
Izabela Mikrut, tu-czytam
Jacek Potocki, decydent.pl
Maria Kolesiewicz, dziennikwschodni.pl
Rafał Jurkowski, Zapomniana biblioteka
Bernadeta Listwoń,  brulion be.el
Agnieszka Lingas-Łoniewska, Czytajmy Polskich Autorów
Włodzimierz Jurasz, dziennikpolski24.pl